Vláda podpořila zvyšování věku odchodu do důchodu
30.04.2024 | Ostatní nabídky | Zajímavosti | Přečteno: 128x

Vláda podpořila zvyšování důchodového věku nad 65 let podle prodlužující se doby dožití. Důchodovou reformu předsedové stran hájí jako nevyhnutelnou ochranu budoucích generací. Součástí je i nastavení minimální výše důchodů, rozšíří se také výčet profesí s nárokem na předčasný odchod do důchodu bez jeho zkrácení. Oproti původní verzi vláda reformu rozšířila.

„Reforma zajistí dnešním třicátníkům a čtyřicátníkům za jejich práci důstojné důchody. Kdybychom k ní nepřekročili, tak by systém časem zkolaboval. Schodek roste, a kdybychom nic neudělali, dosáhl by v roce 2050 až 350 miliard korun, což je pět procent hrubého domácího produktu,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Reforma je podle něj prorodinná a sociální a garantuje lidem, že stráví v penzi v průměru 21,5 roku. Navíc podle něj zaručuje i další růst důchodů. Průměrná penze by tak v roce 2034 mohla dosáhnout 30 700 korun.

„Penzijní reforma se vypořádává s otázkou, jak zabezpečit systém, aby nevytvářel deficity,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), jehož úřad reformu předložil. Podporuje podle něj mimo jiné rodiče, kteří se věnují výchově dětí, i ty, kdo pečují o své nemocné blízké. Narážel tím na zavedení fiktivního vyměřovacího základu ve výši průměrné mzdy, který se má u rodičů na rodičovské a pečující osoby aplikovat. Z něj se vypočítává výše penze.

Jurečka je podle svých slov připraven udělat v reformě nějaké změny ve Sněmovně, pokud by se koalice vrátila k jednání a předložila vlastní návrhy. Hnutí ANO přitom nedávno odmítlo v jednáních pokračovat.

V návrhu reformy schválené vládou oproti původní verzi z připomínkového řízení přibyly dvě změny. Jednak budou moci lidé, kteří v práci trpí nadměrnou fyzickou zátěží, vibracemi nebo vysokým teplem či chladem, odcházet do penze až o pět let dříve, než bude jejich důchodový věk. Penze by se jim přitom oproti klasickým předčasným důchodům neměla krátit.

Pracujícím seniorům by se pak neměl nadále zvyšovat důchod za další odpracované období. Klesne však u nich sazba sociálního pojištění o 6,5 procenta. To by třeba u mzdy ve výši dvacet tisíc vedlo ke zvýšení příjmů o 1300 korun měsíčně. U čtyřicetitisícového příjmu má pak navýšení činit 2600 korun.

Do penze později

Podle návrhu by se měl mimo jiné důchodový věk postupně zvyšovat nad 65 let podle doby dožití. Každý rok by se přitom meziročně hranice mohla u většiny lidí zvýšit o dva měsíce. Lidé narození po roce 1981 by tak měli odcházet do penze po 67. roku života. V případě ročníku 1983 je to skoro 67,5 roku.

Stanovit se má minimální penze ve výši 20 procent průměrné mzdy. Výpočet nových důchodů by se měl postupně snížit. Za dobu péče o děti a blízké by se měl při stanovení penze započítávat fiktivní příjem ve výši průměrné mzdy. Opatření má nahradit výchovné, které by zůstalo jen na třetí a další dítě.

Rodinný vyměřovací základ by se měl týkat i lidí pečujících o blízké osoby, které jsou těžce handicapované nebo nemocné. Od roku 2027 také budou moci manželé nebo registrovaní partneři rozhodnout, že si rozdělí dosažené vyměřovací základy napůl za období, kdy oba pracovali s účastí na pojištění.

Návrh musí ještě schválit poslanci a senátoři a podepsat prezident.

- Novinky.cz -

Do systému vložil: Svobodová Irena
Další články
Titulek
Minimální mzda příští rok vzroste o 1900 korun
Max banka a.s. se od 1. října 2024 stane součástí Banky CREDITAS a.s.
Přehled hlavních změn novely zákoníku práce
Novela zákoníku práce účinná od 1.8.2024
Minimální mzda vzroste
Senátoři schválili postupné zvyšování minimální mzdy
Důchody v lednu průměrně porostou o 356 korun
Změny u dohod o provedení práce (DPP)
MPSV - Zpráva o stavu důchodového systému
MPSV - Dohoda o provedení práce podle pozměňovacího návrhu
MPSV - „Flexibilní novela“ zákoníku práce
ČSSZ - Evidence dohod o provedení práce
Odboráři odešli z jednání s vládou a plánují velký protest
ODS a TOP 09 tlačí na výpověď bez udání důvodu
Premiér Fiala chce protlačit výpověď bez udání důvodu