OECD zveřejnilo Hospodářský přehled ČR 2023
12.04.2023 | Ostatní nabídky | Zajímavosti | Přečteno: 94x

Za účasti předsedy vlády ČR Petra Fialy a generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Mathiase Cormanna byl v Praze představen Hospodářský přehled ČR 2023.

Dokument každé dva roky komplexně hodnotí hospodářský vývoj země a detailněji se věnuje vybraným strukturálním problémům ekonomik. OECD zhodnotila makroekonomické dopady války na Ukrajině a energetické krize, výhledy a rizika pro českou ekonomiku. Podle zprávy OECD bude hospodářský růst v letošním roce utlumený a k jeho zrychlení by mělo dojít v příštím roce. Pro zajištění dlouhodobé fiskální udržitelnosti doporučuje OECD kombinaci konsolidačních opatření na straně příjmů včetně komplexní revize daňového mixu a úspor ve výdajích včetně důchodového systému.

„Doporučení OECD se shodují s většinou hodnocení mezinárodních ratingových agentur, které shodně radí konsolidovat české veřejné finance kombinací opatření na výdajové i příjmové straně rozpočtu. Bohužel si přitom po rozpočtovém řádění minulé vlády během covidové pandemie nevystačíme jen s kosmetickými úpravami, ale musíme se podívat také na systémové změny v důchodovém systému a daňovém mixu. A v tomto duchu nyní pracujeme na přípravě úsporného konsolidačního balíčku, který sníží od příštího roku strukturální schodek o 1 % HDP, tedy nejméně o 70 miliard korun,“ říká k doporučením OECD ministr financí Zbyněk Stanjura.

OECD se v letošním Hospodářském přehledu ČR ve své speciální kapitole zaměřuje na dekarbonizaci české ekonomiky, v níž doporučuje mimo jiné dodržet závazek postupného stahování uhlí z energetického mixu do roku 2033 a zjednodušit povolovací procesy pro investice do obnovitelných zdrojů. Za účelem pomoci pracovníkům dotčeným zelenou tranzicí doporučuje rozšířit nástroje aktivní politiky na trhu práce. 

OECD rovněž upozorňuje na chronický nedostatek pracovních sil, který je podle ní v ČR hlavní překážkou ekonomického růstu. V této souvislosti doporučuje lépe začlenit matky s malými dětmi na trh práce a migrační politiku zaměřit na přilákání kvalifikovaných zahraničních pracovníků. 

Hospodářský přehled České republiky v originále je dostupný na webu OECD: http://www.oecd.org/czech/
Executive Summary Hospodářského přehledu a další informace OECD k němu naleznete zde: http://www.oecd.org/economy/czech-republic-economic-snapshot/

- Tisková zpráva Ministerstva financí ČR -

Do systému vložil: Svobodová Irena
Další články
Titulek
Muž z ČNB: Podniky si vydělaly. Můžou přidávat, aniž by zvedaly ceny
Poslanci schválili novelu zákoníku práce
Už příští sobotu o bezpečnosti se záchranáři na Dni za obnovu lesa
Podpora zkrácených úvazků zvyšuje flexibilitu trhu práce
Důchody v lednu znovu porostou
Reakce MPSV na písemné vyjádření pana prezidenta
Jsme nejhorší v EU. Fialova vláda povolala na pomoc experty
Náhradní výživné bude pokračovat
Energetická krize zcela neskončila
Klíčové změny v předčasných důchodech a valorizacích schválil Senát
Koalice se dohodla na úpravách úsporného balíčku
Ministr zemědělství odvolal generálního ředitele Povodí Ohře
Den za obnovu lesa
Co Čech, to houbař
Potravinová pomoc bude dostupnější