Vláda schválila další kroky na podporu domácností i firem s cenami energií
02.01.2023 | Ostatní nabídky | Zajímavosti | Přečteno: 111x

České teplárenství dostane státní podporu na snížení dopadů vysokých cen energií při výrobě tepla a získané finanční prostředky bude muset využít na snížení koncových cen pro zákazníky.

Návrh příslušného programu podpory schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 21. prosince 2022. Rozhodla také o zvýšení minimální mzdy od 1. ledna 2023 o 1 100 korun a zřídila novou funkci poradce pro národní bezpečnost, do které jmenovala zkušeného diplomata Tomáše Pojara.

Poradce pro národní bezpečnost, jehož funkci vláda zřídila, se bude podílet na koordinaci činnosti státních orgánů v oblasti zajišťování bezpečnosti České republiky. Vláda tím naplnila další z bodů svého programového prohlášení.

Vláda se zabývala situací v teplárenství, kde vinou vysokých cen elektřiny a především plynu strmě rostou ceny tepla pro domácnosti i firmy. Evropská komise doporučila České republice jako nejrychlejší řešení využít na nejbližší období pro podporu zákazníků v teplárenství nastavení opatření podle Dočasného krizového rámce, který zatím platí až do 31. prosince 2023.

Zastropování cen elektřiny a plynu na ztráty v distribučních soustavách pomůže provozovatelům distribuční soustavy udržet ceny za jejich služby, které Energetický regulační úřad stanovil pro rok 2023 na úrovni letošního roku. Státní rozpočet toto opatření odhadem vyjde 22,6 milionu korun.

Vláda rozhodla také o dalším prodloužení dočasně zavedené ochrany česko-slovenské hranice o 30 dnů, tedy do 25. ledna 2023 včetně. Ochrana východní hranice České republiky byla zavedena od 29. září kvůli vysokému výskytu nelegálních migrantů. Díky tomuto opatření bylo zjištěno 9 255 osob a zadrženo 134 osob, které se mohly dopustit trestného činu převaděčství. Současně vláda rozhodla, že ke stejnému datu prodlouží i mandát pro vojáky v činné službě a příslušníky Celní správy pomáhat při plnění úkolů ostrahy hranice příslušníkům Policie ČR, snížila ale počty nasazených vojáků z 80 na 40 a celníků z 30 na 20 příslušníků. Více čtěte v tiskové zprávě Ministerstva vnitra.

Vláda se shodla také na nové výši minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy od 1. ledna 2023. Minimální mzda se od nového roku zvýší o 1 100 korun (6,8 procenta) ze 16 200 na 17 300 korun. Nejnižší základní hodinová sazba vzroste z 96,40 na 103,80 koruny. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.

- z tiskové zprávy Vlády ČR -

Do systému vložil: Svobodová Irena
Další články
Titulek
ODS chce prosadit výpověď bez udání důvodu stůj co stůj
Jak se nakonec změní limity pro dohody o provedení práce od roku 2025
Odbory pošlou stížnost do Bruselu, zvažují i demonstraci
Věk odchodu do důchodu se bude muset prodlužovat
Světový den vody 22. března
NERV navrhuje výpovědi bez udání důvodu
Propustit zaměstnance by v budoucnu mohlo být snazší
Petice OS PHGN - Petice za energeticky bezpečnou Českou republiku
NERV dal vládě návrh 37 opatření
Rozhodnutí Ústavního soudu ohledně valorizací důchodů
Změny v daních zvednou náklady na bydlení víc, než se čekalo
Minimální mzda pro rok 2024
Průměrná míra inflace za celý rok 2023 dosáhla 10,7 %
Minimální mzda bude od ledna 18 900 korun
Minimální mzda stoupne o 1600 korun, řekl Jurečka