Vláda schválila další kroky na podporu domácností i firem s cenami energií
02.01.2023 | Ostatní nabídky | Zajímavosti | Přečteno: 47x

České teplárenství dostane státní podporu na snížení dopadů vysokých cen energií při výrobě tepla a získané finanční prostředky bude muset využít na snížení koncových cen pro zákazníky.

Návrh příslušného programu podpory schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 21. prosince 2022. Rozhodla také o zvýšení minimální mzdy od 1. ledna 2023 o 1 100 korun a zřídila novou funkci poradce pro národní bezpečnost, do které jmenovala zkušeného diplomata Tomáše Pojara.

Poradce pro národní bezpečnost, jehož funkci vláda zřídila, se bude podílet na koordinaci činnosti státních orgánů v oblasti zajišťování bezpečnosti České republiky. Vláda tím naplnila další z bodů svého programového prohlášení.

Vláda se zabývala situací v teplárenství, kde vinou vysokých cen elektřiny a především plynu strmě rostou ceny tepla pro domácnosti i firmy. Evropská komise doporučila České republice jako nejrychlejší řešení využít na nejbližší období pro podporu zákazníků v teplárenství nastavení opatření podle Dočasného krizového rámce, který zatím platí až do 31. prosince 2023.

Zastropování cen elektřiny a plynu na ztráty v distribučních soustavách pomůže provozovatelům distribuční soustavy udržet ceny za jejich služby, které Energetický regulační úřad stanovil pro rok 2023 na úrovni letošního roku. Státní rozpočet toto opatření odhadem vyjde 22,6 milionu korun.

Vláda rozhodla také o dalším prodloužení dočasně zavedené ochrany česko-slovenské hranice o 30 dnů, tedy do 25. ledna 2023 včetně. Ochrana východní hranice České republiky byla zavedena od 29. září kvůli vysokému výskytu nelegálních migrantů. Díky tomuto opatření bylo zjištěno 9 255 osob a zadrženo 134 osob, které se mohly dopustit trestného činu převaděčství. Současně vláda rozhodla, že ke stejnému datu prodlouží i mandát pro vojáky v činné službě a příslušníky Celní správy pomáhat při plnění úkolů ostrahy hranice příslušníkům Policie ČR, snížila ale počty nasazených vojáků z 80 na 40 a celníků z 30 na 20 příslušníků. Více čtěte v tiskové zprávě Ministerstva vnitra.

Vláda se shodla také na nové výši minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy od 1. ledna 2023. Minimální mzda se od nového roku zvýší o 1 100 korun (6,8 procenta) ze 16 200 na 17 300 korun. Nejnižší základní hodinová sazba vzroste z 96,40 na 103,80 koruny. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.

- z tiskové zprávy Vlády ČR -

Do systému vložil: Svobodová Irena
Další články
Titulek
Demonstrace - autobusová doprava OS KOVO
Senátní ústavně-právní výbor zamítl kontroverzní snížení valorizace důchodů
Tripartita se zabývala cenami energií nebo fondy EU
Průměrné mzdy - 4. čtvrtletí 2022
Stanjura plánuje zrušit některé daňové výjimky
Dny za obnovu lesa začínají
Vláda schválila upravené parametry valorizace důchodů
Francouzi znovu protestují proti důchodové reformě
Dnešní padesátníci půjdou do důchodu v 66 letech, třicátníci v 68 letech
Platové nůžky a mzdy nestíhající inflaci
Vláda spouští komunikační kampaň k 30 letům České republiky
Šéf odborů: Jednání v Nexenu bylo z nejtvrdších, která jsem zažil
IndustriAll European Trade Union odsuzuje odmítnutí Nexen vyjednávat
Bez zvýšení důchodového věku systém zkrachuje
Před sídlem Nexenu se bude v pondělí znovu demonstrovat