Odbory vyhlásily na 27. listopadu Den protestů
01.11.2023 | Odbory | ČMKOS | Přečteno: 165x

Odbory vyhlásily na 27. listopadu den protestů, nesouhlasí s kroky vlády. Novinářům to řekl po zasedání rady Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) její předseda Josef Středula. Mají být podle něho i stávkové aktivity. Uvedl, že v úterý příštího týdne seznámí s důvody protestů prezidenta Petra Pavla. K půlnoci na středu odboráři ČMKOS končí stávkovou pohotovost, v níž jsou kvůli záměrům kabinetu od poloviny května.

V pondělí 27. listopadu podpoří odborové svazy protesty podle Středuly různými formami. "Od těch nejtvrdších, to znamená stávkové aktivity, až po aktivity těch, kteří stávkovat nemohou z titulu zákona. Přímých stávkových aktivit se zúčastní největší odborové svazy," řekl odborový předák. Jmenoval svazy KOVO, pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství, svaz státních orgánů a organizací a školské a vysokoškolské odbory. Další svazy protesty podpoří podle Středuly podle svých možností. K podpoře protestů odbory ČMKOS vyzvaly zaměstnance, kteří jsou v jiných svazech, nebo nejsou v odborech organizovaní, a veřejnost, dodal.

ČMKOS je největší odborová centrála v Česku. Zastřešuje 31 svazů dohromady se zhruba 270.000 členy. Předseda svazu KOVO Roman Ďurčo novinářům po jednání řekl, že jeho svaz bude podporovat hodinovou stávku v její nejrazantnější formě, plánuje i jednání s dalšími organizacemi včetně Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka. "Budeme vše ladit s regiony, nechceme poškodit žádného ze zaměstnavatelů," uvedl Ďurčo s tím, že akce je namířena proti vládě.

Důvodem protestů je podle Středuly zhoršení životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin, nespokojenost s kroky vlády například v důchodech, hrozba zásadního zdražení elektřiny nebo pokles reálných mezd. Jde podle něho také o dopady konsolidačního balíčku, který má podle vlády v příštích dvou letech mimo jiné daňovými změnami pomoci snížit rozpočtový deficit o 150 miliard korun. "Považujeme tyto dopady za fatální, nebezpečné a zhoršující životní úroveň," řekl Středula.

S prezidentem republiky se Středula setká den před plánovaným senátním projednáváním balíčku. Senátory vyzval odborový předák k tomu, aby návrh zákona upravili z hlediska dopadů na zaměstnance a další subjekty, kterých se dotkne. "Pokud chtějí, aby v České republice byl větší klid, tak by to udělat měli," dodal odborový předák.

O 27. listopadu mluvil Středula jako o symbolickém dnu. Ve stejný den v roce 1989, tedy za takzvané sametové revoluce, se uskutečnila v tehdejším Československu dvouhodinová generální stávka.

- zpráva ČTK -

Do systému vložil: Svobodová Irena
Přílohy k článku [ke stažení]
PřílohaZařazeno
Plakát ČMKOS---
Foto k článku
Další články
Titulek
Dokument Proč jsme nespokojeni
Další kroky ČMKOS
Reakce předsedy vlády ČR na návrhy sociál. partnerů
Společný pozměňovací návrh ČMKOS a zástupců zaměstnavatelů
ODBORY VYHLÁSILY STÁVKOVOU POHOTOVOST
Výjezdy ČMKOS do regionů v roce 2023
I bezpečná práce má svůj svátek
Petice proti odchodu do důchodu v 68 letech nyní i v elektronické podobě
Petice proti odchodu do důchodu
Stanovisko ČMKOS k návrhu novely zákona o důchodovém pojištění
Slabiny důchodové reformy - stream tiskové konference ČMKOS
Odboráři z ČMKOS představí své výhrady k zamýšlené důchodové reformě
Deset zásadních připomínek ČMKOS a Stanovisko ČMKOS k Návrhu státního rozpočtu
Demonstrace ČMKOS 5 minut po dvanácté
Výstupy z Manifestačního mítinku Proti chudobě