Vztahy mezi vládou a odbory jsou na bodu mrazu. Zástupci odborové centrály ČMKOS v pondělí předčasně opustili jednání s vládou a zaměstnavateli. Popudily je výroky na adresu odborů na kongresu ODS a vadí jim chystané změny zákoníku práce, hlavně výpověď bez udání důvodů, což prosazuje ODS, i navržená podoba důchodové reformy se zvyšováním věku odchodu do důchodu.
„Nebylo to poprvé, kdy jsme žádali, aby pan premiér reagoval na slova jednoho z členů ODS na kongresu...Pan premiér místo toho, aby situaci řešil, způsobil to, že delegace odborů odešla z jednání tripartity. Nás to nijak netěší, ale způsob, forma, obsah sdělení, které pan premiér použil, nepovažujeme za slova premiéra, ale dotčeného politika, který neunesl naši kritiku a požadavek na to, aby se od slov dřívějšího ministra distancoval,“ kritizoval předsedu vlády předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula.
„Musíme si říci, že odbory nejsou náš partner, ale náš nepřítel,“ řekl na kongresu exministr Pavel Drobil.
„Já si nejsem jist, jestli ten, koho chráníme bolševickým zákoníkem práce, je náš volič,“ tvrdil na kongresu ODS Drobil.
Nečekal bych, že se urazí, reagoval premiér
Premiér tvrdí, že ho reakce odborů překvapila. „Zástupci odborů dnes bohužel opět ukázali, jak si představují dialog, a odešli z tripartity ještě před koncem jednání. Odbory neustále útočí na vládu, místo jednání svolávají protivládní demonstrace, na což samozřejmě mají plné právo, ale nečekal bych, že se urazí, když někdo popíše věci tak, jak jsou. Odešli ve chvíli, kdy jsem jim odcitoval jejich vlastní výroky,“ reagoval předseda vlády a ODS Petr Fiala.
Ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka označil odchod odborářů z tripartity za dětinský a nepochopitelný.
Šéf největšího odborového svazu KOVO Roman Ďurčo varoval už před jednáním vládní pětikoalici před tím, aby se nepokoušela prosadit do zákoníku práce možnost výpovědi bez udání důvodu.
„Co se týče zákoníku práce, tam budeme neoblomní,“ řekl Ďurčo. Odbory se na 21. květen rozhodly svolat velký protest.
„Zejména proti novelizaci zákoníku práce, ale pro nás jsou velmi důležité i důchodová reforma i prodlužování věku odchodu do důchodu,“ vyjmenoval Ďurčo, co jemu i obecně odborům na počínání vlády vadí.
Nejsilnější vládní strana ODS, ale také TOP 09 zavedení výpovědi bez udání důvodu podporují.
Ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka je zatím proti tomu, aby se tato věc do zákoníku práce dostala.
Fiala hájí nápad na propuštění bez důvodu
„To není věc, která by se zrodila teď jako náhlý nápad, o ní se už nějakou dobu diskutuje. Je to věc, která v některých zemích je, kterou také doporučuje řada ekonomů z hlediska nějaké zdravosti pracovního trhu a má taky podporu podnikatelských svazů, naopak ji kritizují odbory,“ hájí nápad na výpověď bez udání důvodu premiér a šéf ODS Petr Fiala.
„Je potřeba říct, že to nejsou nějaké zhoršené podmínky pro zaměstnance. K tomu se musí vázat poměrně dlouhé odstupné, které vlastně garantuje lidem, že mají dost času na to, aby si našli práci,“ řekl v rozhovoru pro ČTK předseda vlády.
„Předpokládám, že na tom kolegové budou trvat, ale že to nebudeme schopni prosadit koaličně,“ uvedla nová místopředsedkyně ODS Eva Decroix.
- iDnes.cz -